تلگرام مجله کارگزینی
منوی دسته بندی

ایرادات شورای نگهبان مربوط به کدام بندهای حقوق و مزایای کارکنان دولت بود؟

✍️ صیاح الدین شهدی۱۴۰۲/۱۱/۲۵
نمایندگان مجلس در بند الحاقی (۲) تبصره (۱۵) ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۳  آورده بودند:
✅ ۱_ جزء (۱) بند الحاقی (۲) تبصره ۱۵: به منظور نگهداشت و ایجاد انگیزش کارکنان وزارت کشور، سازمان های تابعه و وابسته و استانداری های سراسر کشور، فوق العاده خاص به میزان یک و نیم (۱/۵) برابر مجموع حق شغل و حق شاغل در احکام ایشان برقرار و مشمول کسور بازنشستگی می‌شود. این فوق‌العاده بر اساس دستورالعمل پیشنهادی سازمان امور اداری و استخدامی کشور و تصویب شورای حقوق و دستمزد انجام می‌شود.
✅ ۲_ جزء (۲) بند الحاقی (۲) تبصره ۱۵: به منظور نگهداشت و ایجاد انگیزه در نیروی انسانی از ابتدای سال ۱۴۰۳، سه هزار امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهرماه ۱۳۸۶ و معادل ریالی این امتیاز برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۷۰ و سایر قوانین و مقررات استخدامی تحت عنوان فوق العاده خاص در احکام کارگزینی و یا قراردادهای آن ها اعمال می گردد. این فوق العاده مشمول کسور بازنشستگی می باشد و صرفا در محاسبه پاداش پایان خدمت، ذخیره مرخصی استحقاقی در زمان بازنشستگی و حقوق بازنشستگی قابل محاسبه است. اعمال این امتیاز در خصوص کارمندانی که طی سال های گذشته از فوق العاده خاص بهره مند شده اند در سقف امتیاز موضوع این ماده بلامانع است.
✍️ شورای نگهبان بند اول (فوق‌العاده خاص کارکنان وزارت کشور) را از این نظر رد کرده بود که افزایش به میزان مذکور در این جزء، مغایر با بند (۹) اصل سوم قانون اساسی شناخته شده است و جالب آنجاست که نمایندگان مجلس مجددا موضوع را بدون تغییر برای شورای نگهبان ارجاع داده‌اند.
بر اساس این بند (۹) اصل سوم قانون اساسی، دولت‏ موظف‏ است‏ همه‏ امکانات‏ خود را برای‏ رفع تبعیضات‏ ناروا و ایجاد امکانات‏ عادلانه‏ برای‏ همه‏، در تمام‏ زمینه‌ های‏ مادی‏ و معنوی بکار گیرد.
✍️ در خصوص جزء (۲) بند الحاقی (۲) تبصره ۱۵ (۳۰۰۰ امتیاز برای همه)، گزارشی از ایراد شورای نگهبان در خبرهای مربوط به این موضوع دیده نشده است و به نظر می‌رسد امتیازات این بند مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته باشد (تا این لحظه خبری مبنی بر عدم تایید دریافت نشده)
✍️ بند الحاقی ۱ تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ (که مورد ایراد قرار گرفته است) مربوط به بخش درآمدی است و در این بند سازو کار تأدیه بدهی قطعی حسابرسی شده دولت به سازمان تأمین اجتماعی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ تعیین شده است و شورای نگهبان حکم این بند از این جهت که در سقف بودجه قرار دارد یا خیر دارای ابهام دانسته و مقرر گردیده پس از رفع ابهام اظهارنظر شود.
⭐️ خلاصه بحث: به نظر می‌رسد ۳۰۰۰ امتیازی که مقرر بود به همه کارمندان اختصاص یابد مورد تایید قرار گرفته و فوق‌العاده خاص کارکنان وزارت کشور قابل تایید نباشد.

kargozin.com وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *